Peter Vajda - 28. 12. 2020

Koncom tohto roka sme boli svedkami jedinečnej konjunkcie planét Jupiter a Saturn. Obe planéty sa počas konjunkcie nachádzali nízko nad obzorom na JZ horizonte krátko po západe slnka, preto na miestach, kde sú na obzore hory či kopce nebolo možné konjunkciu pozorovať. Naviac bolo aj oblačné až zamračené počasie. Čítať ďalej »

Značky: , ,

Peter Vajda - 25. 12. 2020

Pán Ježiš Kristus bol splodený zo Svätého Ducha a narodil sa žene panne menom Mária. Jeho meno vybral sám Boh a oznámil ho prostredníctvom anjela menom Gabriel (Lukáš 1:26–33): „a hľa, počneš v živote a porodíš syna a nazveš jeho meno Ježiš“ (v.31). Dôvod, pre ktorý vybral Boh svojmu jedinečnému synovi toto meno je nasledovný: „lebo to, čo je v nej (Márii) splodené, je zo Svätého Ducha; a porodí syna a nazveš jeho meno JEŽIŠ, lebo on zachráni svoj ľud od ich hriechov (Matúš 1:20–21). Teda meno Ježiš znamená Spasiteľ. Čítať ďalej »

administrator - 4. 6. 2020

Pri ukrižovaní Ježiša Krista došlo k zatmeniu Slnka na pravé poludnie, o 12:00 (o šiestej hodine podľa dobového počítania dennej doby). Tma (zatmenie Slnka) trvala celé tri hodiny (do deviatej hodiny podľa vtedajšieho počítania).

Čítať ďalej »

Značky: , ,

administrator - 4. 6. 2020

Pôvod jazykov predstavuje pre evolučné učenie vážny problém. Po vydaní Darwinovho diela „O pôvode druhov“ v roku 1859 sa špekulácie o tejto téme rozšírili. Niektoré z nich boli natoľko absurdné, že Parížska lingvistická spoločnosť „Société de Linguistique de Paris“ vydala zákaz na všetky takéto diskusie, ktorý trval viac ako storočie.

Čítať ďalej »

Značky: , ,

Peter Vajda - 4. 6. 2020

Trpasličia planéta Ceres plná prekvapení

Trpasličia planéta1) je vesmírne teleso, ktoré obieha okolo Slnka, má dostatočnú hmotnosť na to, aby jeho gravitácia ustálila tvar zodpovedajúci hydrostatickej rovnováhe (približne guľového tvaru), ale nie dostatočnú na to, aby vyčistilo okolie svojej dráhy. Zároveň nesmie byť ani satelitom (mesiacom) inej planéty. Takúto definíciu trpasličej planéty schválila Medzinárodná astronomická únia (IAU) na svojom zasadnutí v Prahe v roku 2006, kedy bolo aj Pluto preklasifikované z planéty na trpasličiu planétu.

Čítať ďalej »

Značky: , ,

Peter Vajda - 6. 9. 2019

– dôsledky pre hypotézu Veľkého tresku

Laická verejnosť žije pod dojmom, že evolúcia vesmíru opísaná ako Veľký tresk je faktom alebo vedecky dokázanou teóriou. Sú o tom presvedčení aj mnohí vedci. Dokonca viacerí teológovia sú na tom rovnako, a preto obhajujú nezmyselný vnútorne rozporuplný pokus o harmonizovanie biblického zjavenia a evolučnej hypotézy založenej na Veľkom tresku. Čítať ďalej »

Drahoslav Vajda - 28. 5. 2019

Vo vydavateľstve SOLAS práve vyšla uvedená publikácia.

Publikácia Odmietnutie evolúcie sa svojím obsahom vyjadruje k najzávažnejšej otázke ľudskej existencie: Kto sme, odkiaľ sme sa tu vzali a ako začalo všetko viditeľné a neviditeľné existovať. Jednoznačne zaujíma stanovisko sedemdňového biblického stvorenia a z tohto pohľadu interpretuje aj vedecké poznatky.

Čítať ďalej »

Značky: , , , , , , ,

Peter Vajda - 28. 5. 2019

Na začiatku Biblie, v knihe Genezis, kde nachádzame opis stvorenia, čítame, že Boh vysadil záhradu (raj) v Édene, a do tejto záhrady umiestnil stvoreného človeka. Určite by nás mohlo zaujímať, kde sa táto rajská záhrada nachádzala zemepisne, čo sa s ňou stalo, prípadne či je šanca, že by ju archeológovia objavili podobne ako mnohé iné biblické miesta či mestá z obdobia starozmluvnej éry.

Čítať ďalej »

Značky: , ,

Peter Vajda - 28. 5. 2019

Prevláda ustálený názor, že vznik fosílií v geologických vrstvách si vyžaduje veľmi dlhé geologické veky. Moderné vedecké poznanie však prináša iný uhol pohľadu. Vznik fosílií (fosilizácia) si vyžaduje správne podmienky. Kľúčovým medzi týmito podmienkami nie je dlhý čas, ale teplota, tlak a veľké množstvo sedimentu.

Čítať ďalej »

Značky: , , , , , ,

Peter Vajda - 18. 9. 2018

Pozorovania časticových fyzikov a experimenty z veľkého hadronového urýchľovača priniesli poznanie o hmotnosti Higgsovho bozónu, ktoré je pozoruhodné. Poukazuje totiž na veľmi výnimočné jemné vyladenie celého vesmíru na úrovni elementárnych častíc, a tým pádom poukazuje na Stvoriteľa, i keď mnohí (či väčšina) z fyzikov sa namiesto viery v Stvoriteľa radšej prikloní k materialistickému ateizmu a k viere v experimentálne neoveriteľnú hypotézu o mnohých paralelných vesmíroch (multiverse) a teda k antropogénnemu princípu.

Zdroj: https://creation.com/higgs-boson-top-quark

Značky: , , , ,